Majstrovstvá Slovenska mládeže 2018 – vzduchové zbrane

V dňoch 14. – 15. 4. 2018 sa v priestoroch Základnej školy s materskou školou Svätý Peter konali Majstrovstvá SR mládeže v streľbe zo vzduchových zbraní. Podujatie organizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v spolupráci so Slovenským streleckým zväzom a Krajským streleckým zväzom Nitra.

V rámci kvalifikačných pretekov si účasť na Majstrovstvách SR vybojovalo 8 športovcov nášho športovo streleckého klubu: Slavomíra Galdíková, Nina Majerová, Viktória Záchenská,  Petra Ščevlíková, Nina Mičianiková a Adrián Pavlík, ktorí boli nominovaní v troch disciplínach – 40 výstrelov v leže (ISSF 40), 40 výstrelov v stoji (VzPU 40) a polohové preteky 3 x 20 (VzPu 3×20). Naši nováčikovia Alica Poljovková a Ema Fungáčová získali nomináciu v disciplíne 40 výstrelov v leže (ISSF 40). Cieľom našich mladých reprezentantov bolo podať kvalitný výkon a získať čo najlepšie umiestnenie na uvedenom podujatí.

Už v úvodnej disciplíne podujatia VzPu 3×20 sa naši reprezentanti predstavili vo výborom svetle. Slavomíra Galdíková s výkonom 580 kruhov obsadila celkové 6. miesto, Nina Mičianiková s výkonom 579 kruhov obsadila 7. miesto a prvú desiatku uzatvorila Nina Majerová s výkonom 569 kruhov. Dalo sa očakávať, že aj v ostatných disciplínach môžu naši reprezentanti „zamiešať karty“. To sa potvrdilo v druhej disciplíne úvodného dňa VzPu 40, kde na našu veľkú radosť Slavomíra Galdíková získala striebornú medailu pre náš klub.

V nedeľu bola na programe disciplína ISSF 40 v kategóriách mládež do 14 a 16 rokov.  V kategórii dorastenky (do 16 rokov) predviedli výborné výkony Slavomíra Galdíková, ktorá získala bronzovú medailu a štvrté miesto obsadila Petra Ščevlíková, ktorá súboj o tretie miesto prehrala len o jednu desatinu bodu. V kategórii dievčat do 14 rokov sme s napätím sledovali výkony našich reprezentantov až do ukončenia zmeny. Nakoniec Ema Fungáčová získala bronzovú medailu a Alica Poljovková skončila na štvrtom mieste, pričom ich delili len dve desatiny bodu. Naše úspešné vystúpenie na Majstrovstvách SR uzatvorili práve naši nováčikovia Ema Fungáčová, Alica Poljovková a Nina Mičianiková víťazstvom v súťaži družstiev dievčat do 14 rokov.

Výkony našich reprezentantov sa odrazili aj v bodovacej súťaži športovo streleckých klubov a stredísk, kde náš klub obsadil výborné 3. miesto.

Celkovo naše vystúpenie na Majstrovstvách SR hodnotíme veľmi kladne, nakoľko sme získali medailové umiestnenie v súťaži jednotlivcov aj družstiev a výkony reprezentantov len potvrdili, že aj napriek našej krátkej histórii  patríme k slovenskej špičke v športovej streľbe mládeže. Za našim úspechom treba vidieť nie len tvrdú prácu našich športovcov, ale aj trpezlivú prácu trénerov: Pavla Záchenského, Emília Majerovej a Jozefa Pavlíka ml.